Region, do którego chce się wracać

Po lecie pozostały nam już tylko wspomnienia, ale za to jakie! Najnowszy raport Eurostatu wskazuje, że Pomorze Zachodnie jest najpopularniejszym polskim regionem. W 2015 r. w naszym województwie wykupiono 12,3 mln noclegów, co uplasowało Zachodniopomorskie przed najpopularniejszymi regionami Malty, Bułgarii, Belgii, Węgier czy Finlandii. Pozycję lidera pod względem liczby noclegów Pomorze Zachodnie jeszcze umocniło w ostatnim roku. Według danych GUS udzielono ich w 2016 roku w naszym regionie 13,4 mln.

We współpracy z samorządami i przedsiębiorcami Pomorza Zachodniego pracujemy nad tym, aby nasz region był konkurencyjny przez cały rok. Nie wystarczy sam piękny Bałtyk. Liczy się bogata oferta turystyczna i kulturalna oraz infrastruktura – począwszy od pensjonatów i pól campingowych, aż po sieć kolejową i drogową. Ofertę stale wzbogacają kolejne przedsięwzięcia finansowane z Programu Regionalnego. Gminy inwestują w turystykę aktywną i uzdrowiskową. Stawiamy też na rozwój sieci dróg rowerowych, których mamy już ponad 700 km. Dzięki Funduszom Europejskim stworzyliśmy Zachodniopomorski Szlak Żeglarski z nowoczesnymi marinami – to nasz flagowy produkt. Turyści lubią wracać do miejsc, gdzie są sympatyczni i życzliwi ludzie. A tak jest, bo satysfakcję z pobytu na Pomorzu Zachodnim deklaruje 90% odwiedzających region. To nas wyróżnia.

Dbamy, aby region był atrakcyjny nie tylko dla turystów, ale także dla mieszkańców i przedsiębiorców. Wprowadziliśmy w życie autorski pomysł Kontraktów Samorządowych, który polega na realizacji powiązanych ze sobą projektów opartych na lokalnym potencjale. Ani szanse, ani problemy nie kończą się bowiem na granicy gminy czy powiatu. Stąd projekty muszą być realizowane na obszarze min. trzech gmin. Samorządy i ich partnerzy zdecydowali, z kim chcą związać się wspólną wizją rozwoju, podnosząc konkurencyjność, poprawiając jakość życia i przyciągając nowych inwestorów. Kontrakty Samorządowe to mechanizm precyzyjnie wymierzony w rozwijanie specyficznych dla poszczególnych grup samorządów potencjałów. O tej dokładności nie mogłoby być mowy, gdyby nie szczegółowe rozpoznanie barier rozwojowych. Tworzymy więc nowe tereny inwestycyjne, ale obok nich doposażamy szkolne pracownie, wspieramy powstawanie nowych kierunków kształcenia, zapewniamy młodym ludziom kursy zawodowe. Zależy nam, by właśnie młodzi mieszkańcy Pomorza Zachodniego mieli lepsze szanse na starcie. W ten sposób samorządy zapewnią przedsiębiorcom dobrą infrastrukturę, ale i wykształcone kadry. Czyli to, co konieczne do lokalnego rozwoju.

Ważnym elementem prowadzonej przez nas polityki gospodarczej jest utworzenie Zachodniopomorskiego Funduszu Rozwoju, który zarządza środkami wracającymi z inicjatyw JEREMIE i JESSICA. Łącznie to pula ok. 430 mln zł. Nie są to już środki europejskie, ale ich zwrotny charakter i główne obszary zainteresowania (przedsiębiorczość, obszary miejskie) zostaną zachowane. Po roku 2020 będziemy potrzebować silnego narzędzia finansowego dla rozwoju Pomorza Zachodniego. Już teraz zapraszam na Zachodniopomorski Dzień Inżynierii Finansowej, podczas którego będzie można poznać ofertę regionu w zakresie wsparcia pozadotacyjnego.

Zapraszam do lektury!

Olgierd Geblewicz

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego